Ръгбито е един от най-обичаните спортове във Великобритания, Австралия и Нова Зеландия, но е сравнително непознат сред запалянковците в България. Ако сте любопитни и искате да опитате късмета си със залог на тази дисциплина, в следващите редове ще ви дадем ценни съвети.

В кои сайтове за залози се предлага ръгби?
Може би ще се зарадвате да научите, че все повече български сайтове предлагат възможност за залози на ръгби. Изборът в коя платформа да играете е ваш и зависи от личните ви предпочитания. Ето къде ще откриете този спорт:
- Стартови бонуси
- Високи коефициенти
- Залози на живо
- Щедри бонуси
- Cash Out
- Разнообразни разплащания
- Разнообразни бонуси
- Добри коефициенти
- Активна апликация
- Starting Bonus
- They have a mirror link
- Various payments
- Betting Exchange
- Good Welcome bonus
- Cash Out
Кратка история на ръгбито
Вероятно се досещате, че родината на ръгбито е Великобритания, макар игрите с топка да са познати още от Древността. Спортът има общи корени с футбола от периода, преди да добие модерния си облик. Има сведения, че дисциплината започва развитието си през 1845 г. в училището „Ръгби“, което се намира в Англия. Именно там са издадени първите правила, в които изрично е записано, че състезателите носят футболната топка с ръце. В началото всеки отбор се състои от по 20 играчи, но по-късно броят им е намален на 15.
Любопитен факт е, че играта набира международен интерес само за няколко десетилетия. През 1861 г. е създаден тематичен клуб в Уругвай, а едва няколко години по-късно спортът добива популярност и в Канада.
През 1883 г. е проведен първият официален турнир между Англия, Ирландия, Шотландия и Уелс, наричан Домашно първенство.
През първите си десетилетия ръгби се практикува единствено като хоби в свободното време. Това обаче довежда до множество оплаквания от страна на работодателите, които недоволстват, защото техните служители все по-често отсъстват заради футболните срещи. През 1892 г. е формиран Футболният Ръгби Съюз, който поставя началото на професионалния спорт. В началото участниците получават пари като компенсация за работните часове, които се налага да изпускат заради игрите. Приблизително по това време британските отбори правят демонстрации в Австралия и Нова Зеландия, благодарение на което дисциплината става изключително популярна и там.
През 1895 г. настъпва „големият разкол“ в този спорт, от който се раждат двата му подтипа – Ръгби Лига и Ръгби Съюз.
През 1910 г. в ежегодното Домашно първенство се включва Франция и турнирът става известен като Шампионатът на петте нации. През 2000 г. към тази лига се присъединява и Италия.
До средата на ХХ век спортът вече е популярен не само на Острова, но и в Нова Зеландия, Австралия, Канада, Франция, САЩ и някои страни в Южна Америка. През 1987 г. е проведено първото Световно първенство по ръгби. Домакинството е в ръцете на две държави – Австралия и Нова Зеландия.
Основни правила и важни термини
Ако смятате да залагате на ръгби и не искате да оставяте всичко на случайността, ще е добре да се запознаете предварително с по-важните термини и правила на играта.
Как изглежда игрището?

Стандартното игрище за ръгби има правоъгълна форма и е с размери 122 х 68 м. Очертанията по двете дълги страни са тъч линии, а по двете къси – линия на мъртвата топка. Цялото поле е разграфено с ясни бели линии, които показват какво разстояние остава до гол линията на опонента.
Самите гол линии се намират в двата края на игрището. Там са и вратите, в които се отбелязват попадения. Те се отличават съществено от вратите в традиционния европейски футбол. Представляват две високи греди, които са на разстояние 5,5 м една от друга. Свързва ги трета, поставена на 3 м височина от земята. Попаденията се отбелязват, когато топката се изпрати над напречната греда.
Как изглежда топката?
За да могат играчите да прехвърлят тази височина, топката в ръгбито има доста специфични характеристики. Тя е издължена до елипсовидна форма, за да се подобри аеродинамичността ѝ. Любопитен факт е, че размерите ѝ могат леко да варират според това дали говорим за Ръгби Лига или Ръгби Съюз.
Дължината на топката е между 28 и 30 см, а обиколката на дългата ѝ страна е между 58 и 62 см. Щом се надуе, тежи някъде между 383 и 460 грама. В миналото се е изработвала от естествена кожа в кафяв цвят, но сега различните производители използват комбинация от кожа и висококачествен латекс.
Правила на играта
След като се запознахме с основните атрибути на играта, е време да разгледаме как протича самата тя.
На терена един срещу друг се изправят два отбора, като всеки се състои от по 15 души. Състезателите имат право да носят, подават или ритат топката, а целта им е да я отведат до крайната зона на опонентите си и да отбележат колкото се може повече попадения. Ако сте гледали американски футбол, ще намерите доста прилики. Ще видите обаче, че в ръгбито играчите излизат доста по-леко екипирани.
Стандартният ръгби мач е разделен на две полувремена от по 40 минути. Между тях се прави 10-минутна почивка. Всеки треньор има право да извърши максимум седем смени в една среща, като последната е отредена за тежко контузени играчи. Веднъж изваден от игра, състезател не може да се върне. Изключения правят случаите, в които той е напуснал терена за обработка на отворена рана. В тази ситуация той има 10 минути, за да влезе отново в игра.
Играта започва с ритник от центъра на терена. Целта на отборите е да отбележат „трай“, който носи пет точки. Това става, когато топката докосне земята в крайната зона на опонентите. Тогава на атакуващия отбор се дава възможност чрез ритане да отбележи гол в противниковата врата. Това носи за тима две точки и се нарича „конверсия“. Отбор може да отбележи и 3 точки в актива си чрез „наказателен удар“ или „дроп удар“, които се извършват с крак.
Важно е да отбележим, че в ръгбито напред са позволени само ритници, но не и пасове с ръка. Играчите могат да тичат към крайната зона с топка в ръка, но е позволено да я подадат единствено на съотборник, който е на тяхната линия или по-назад.
Разбира се, целта на отбора в защита е да спре придвижването на опонентите си, като ги събори на земята. След като е съборен, атакуващият трябва да подаде топката на свой съотборник и играта продължава от точката на успешно уловения пас.
Ако топката докосне тревата извън крайните зони, притежанието ѝ отива в защитаващия се отбор и той има право да атакува.
По-важни термини

- Скръм – Така се нарича началната позиция в ръгбито, която виждате на снимката по-горе.
- Закон за 10-те метра – Всеки път, когато играчът с топката е съборен, съотборниците му трябва да се върнат 10 м назад.
- Носач – Нападателят, който притежава топката.
- Конверсия – След като атакуващият отбор занесе топката до крайната зона, той има право да отбележи гол във вратата чрез ритник. Това се нарича конверсия.
- Над хоризонта – Това е специфичен термин за отбранителна схватка, когато защитниците вдигнат високо опонента, който държи топката.
- Гюле – Отбранителна хватка, при която защитник се засилва в краката на носача, след като той вече е бил хванат от други защитници.
- Мъртва топка – Когато топката попадне в полето на мъртвата зона.
- Есе – Есе се отбелязва, когато атакуващият играч успее да затисне топката в крайната зона и непосредствено след това бива съборен от защитата.
Налични опции и маркети за залози на ръгби
- Хендикап
- Дузина преднина за победителя
- Печеливша разлика
- Първо полувреме изход
- Най-резултатно полувреме
- Общо точки Над / Под
- Дългосрочни прогнози за първенство
- Мачбет
Най-популярните ръгби шампионати
Когато се спрете на конкретен букмейкър и отворите ръгби секцията, ще забележите че там се предлагат два подраздела – Ръгби Лига и Ръгби Съюз. Всъщност, двата подтипа се отличават с игровите си правила. Разделят се през 1895 г., като в началото разликите са чисто административни и касаят единствено ръководните органи на двете ръгби разновидности. През ХХ век обаче се формират и някои принципни различия. Най-общо казано, регламентът в Ръгби Съюз е по-строг, отколкото този на Ръгби Лига.
Основните разлики се отнасят до владеенето на топката, след като атакуващият играч бъде съборен. Позициите на терена също се отличават. Нека разгледаме и по-интересните турнири.
Как да печелим със залози на ръгби?
Ако си търсите нов спорт, на който да залагате, може би е добра идея да опитате с ръгби. След като сте прочели текста ни дотук, вече сте наясно с основните правила. Предлагаме ви няколко полезни съвета, които ще ви дадат добри насоки за игра.
Нашето мнение за залози на ръгби
Ако след прочетеното смятате, че ръгбито е спортът, на който искате да заложите, бихме ви посъветвали да разгледате опциите, предлагани от различните букмейкъри. Ще се уверите, че тази дисциплина предлага доста зрелищни игри и ако инвестирате малко време, за да проучите тенденциите в нея, може да правите доста задоволителни печалби.
В случай, че сте нови в тази област, би било добре да изгледате няколко срещи, преди да направите прогноза. Така ще може да се запознаете с важните правила отблизо и да изградите собствена стратегия за бъдещите си залози.