Волейболът е сред най-обичаните спортове в света. Той е добре познат и в България, а през 2018 г. страната ни, съвместно с Италия, бе домакин на 19-ото по ред Световно първенство по волейбол за мъже. У нас дисциплината е широко застъпена в училищата и се практикува както от мъже, така и от жени. В случай, че не сте добре запознати с правилата на играта и все още не сте сигурни как да залагате на този спорт, текстът ни е точно за вас.

ръководство за залози на волейбол

Кои сайтове предлагат залози на волейбол?

Както споменахме, волейболът е един от най-обичаните спортове в България, отчасти заради традиционно убедителното представяне и добрите резултатите на националните ни отбори. Дисциплината е сред най-популярните в Европа, а това личи и в отношението на букмейкърите към волейбола. Едва ли ще откриете сайт за залагания, който да не предлага възможност да прогнозирате волейболни срещи.

Опциите варират при различните брандове, но повечето компании следят разнообразни първенства и се стремят да осигурят много пазари. В допълнение почти винаги е налична програма на предстоящите волейболни събития, така че да прецените кои мачове са ви наистина интересни. Предлагаме ви списък с част от букмейкърите, при които може да заложете на волейбол:

Промоции и бонуси
  • Стартови бонуси
  • Високи коефициенти
  • Залози на живо
18+ Важат условия | Играйте разумно | Участието в хазартни игри не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост!
100% до 200лв. бонус
  • Отличен спортен раздел с добри ставки
  • Начални бонуси след регистрация
  • Джакпотни игри в казиното
18+ Важат условия | Играйте разумно | Участието в хазартни игри не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост!
До 400 лв. бонус за спорт
  • Разнообразни бонуси
  • Добри коефициенти
  • Активна апликация
18+ Важат условия | Играйте разумно | Участието в хазартни игри не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост!

Кратка история на волейбола

Може би някои от вас не знаят, че родината на волейбола е САЩ. Първообразът на тази дисциплина е създаден през зимата на 1895 г. в Холиоук, щата Масачузетс. Интересно е да отбележим, че четири години по-рано в същия щат е поставено началото и на друг популярен спорт – баскетбола.

Баща на волейбола е Уилям Морган, който по това време е учител по физическо в Християнската младежка организация (YMCA). Той създава нова игра, която нарича „Минтонет“. Тя заимства някои принципи от други популярни по това време спортове като бадминтон, тенис и хандбал. Целта на Морган е да измисли дисциплина, която да се практикува на закрито от неограничен брой участници и да не е така агресивна като футбола и баскетбола. Учителят по физическо се е надявал да привлече по-възрастните членове на YMCA с това, че играта му развива добра физическа форма, като същевременно не предполага пряк и груб сблъсък с опонента.

Според първите правила игралното поле е с размери 7,6 х 15,2 м, а мрежата е поставена на височина 2 м. Стартовият регламент се е отличавал значително от съвременния облик на волейбола:

  • В двата отбора могат да участват произволен брой членове
  • Мачът се е състоял от девет ининга, включващи по три сервиса за всеки отбор
  • Няма ограничения в броя удари, преди топката да бъде изпратена в полето на противника

Минтонетът получава съвременното си име след мач през 1896 г., проведен в Тренировъчното училище на YMCA (настоящия колеж в Спрингфийлд). Един от зрителите на срещата забелязал, че топката лети към полето на противника като воле, което бързо наложило и модерното название Volleyball (volley – воле; ball – топка).

С течение на времето новата дисциплина набира популярност, защото съчетава динамика и феърплей. Започва да се преподава в редица училища и става любимо забавление в свободното време за хора с най-различни интереси. През 1916 г. са представени и някои технически действия. Добавено е и правилото за максимум три докосвания, преди топката да бъде прехвърлена в полето на противника.

През 1947 г. е основана Международната федерация по волейбол (FIVB). Първото Световно първенство за мъже се провежда две години по-късно, а това за жени – през 1952 г.

В момента спортът е особено популярен в Бразилия, Куба, Холандия, Русия, както и в страните от Източна Европа, сред които е и България.


Правила на играта и важни термини

Дори да не сте играли волейбол, вероятно през изминалите години сте следили като зрител добрите резултати и успешното класиране на българския национален отбор. Ако в познанията ви по регламента има пропуски, ви предлагаме да видите по-важните правила.

Игрището

волейбол игрище

Стандартното игрище в модерния волейбол има квадратна форма и е с размери 18 х 9 м. Ясна отделителна линия го разполовява на две равни части. Над нея се намира и мрежата. За мъжките първенства тя е на височина 2.24 м, но може да варира при турнирите за жени, ветерани, младежи и пр. Таванът в залите за закрит волейбол трябва да е на височина най-малко 7 м.

волейбол - места на играчитеНа 3 м разстояние от мрежата се намират линиите за атака на двата отбора. Те разделят игрището на първа и втора линии (атакуващи и посрещащи).

Около игралното поле е така наречената „свободна зона“ (в синьо), в която играчите могат да посрещат и насочват топката.

Тук трябва да отбележим, че в даден момент всеки играч заема определена позиция. Местата са мислено обозначени по начина, изобразен на схемата, която сме ви показали.

Ако синият отбор спечели точка, докато червените изпълняват начален удар, играчът, обозначен с позиция 2 е новият сервиращ за тима.

Ако сините спечелят точка от собствен сервис, позициите не се променят. Най-общо казано, ротацията се извърша по посока на часовниковата стрелка. Ако някой от състезателите е заел грешна позиция, това се счита за нарушение.

За улеснение при отсъжданията върху двата пилона на мрежите са поставени антени, които да направят по-отчетливи вертикалните граници на игрището.

Важни термини

  • Сервис – това е началният удар, с който стартира всяко разиграване.
  • Ас е начален удар, който директно е отбелязал точка.
  • Пас се нарича подаването на топката между съотборници.
  • Атака – най-общо казано се наричат ударите, които целят да изпратят топката в зоната на противника.
  • Аут се нарича ситуацията, в която топката напусне очертанията на полето, без някой от посрещащия отбор да я докосне.
  • Вдигане е специфичен пас, който цели да вдигне топката на височина, която е удобна за атака.
  • Блокада се наричат индивидуалните или групови действия над мрежата, които целят да възпрепятстват приемането на топката в собственото поле.
  • Чадър е особен тип блокада, при която защитниците затискат топката отгоре, без да докосват мрежата.
  • Посрещане – това са действията, с които отборът реагира на сервис или атака от противника.
  • Плонж се нарича специфичното движение, при което топката се посреща с падане напред.
  • Либеро е ключовата фигура в защитата на отбора. Той играе единствено във втора линия на полето и никога под мрежата. По всяко време може да влезе на мястото на някой от посрещачите, без това да се счита за смяна. Либерото на отбора се определя преди началото на мача и носи екип, който го отличава от съотборниците му.
  • Разпределител е друга важна фигура от играта. Той не посреща топката, но почти винаги прави второто докосване на топката. Разпределителят задава посоката на нападението и прави паса за решаващото трето докосване на атаката.
  • Асистенция се нарича ключов пас към нападател, благодарение на който той реализира точка.

Как протича самата игра?

Всеки отбор се състои 12 състезатели, като шестима от тях излизат на терена, а шестима остават на резервната скамейка. Победител е тимът, който пръв спечели три гейма. Всеки гейм се играе до достигане на 25 точки актив и преднина от минимум две точки. Ако преднината на водещия отбор е по-малка, геймът продължава отвъд регламентираните 25 точки до достигане на нужната преднина от две точки.

волейбол игра

Играта започва, след като с жребий се определя кой тим да бие първи сервис. Нека предположим, че монетата е отсъдила в полза на отбор А. В този случай играч от този тим трябва да изпълни сервис. Началният удар трябва да прехвърли топката достатъчно силно и точно, така че тя да попадне в зоната на отбор Б. Те, от своя страна, имат право на три докосвания, така че да я върнат обратно през мрежата в ръцете на отбор А.

Разиграването се повтаря, докато топката не падне в полето на някой от отборите или до допусната грешка. Топката се вкарва отново в игра от тима, който последно е отбелязал точка. Ако това е отборът, изпълнявал предходния сервис, началният удар се прави от същия играч.

Актив се трупа по три начина:

  • Отборът успява да приземи топката в противниковото поле.
  • Отборът не докосва грешно насочена от опонента топка и тя напуска очертанията на игрището.
  • Противниковият тим допусне грешка или получи наказание.

В правилата на волейбола има регламентирани различни нарушения. Някои от тях водят до точка, а други прекъсват разиграването и топката отива в отбора, който не е допуснал грешка. Пример за подобни ситуации са:

  • Отборът не успява да прехвърли топката през мрежата с три удара
  • Докосване на мрежата с ръка
  • Две последователни докосвания на топката
  • Играчите не са в правилните зони по време на сервис
  • Настъпване на ограничителната линия при сервиране
  • Игра по топката, когато тя се намира в противниковото поле

Когато отборите достигнат 8-ма и 16-та точка в първи, втори, трети или четвърти гейм, се прави техническо прекъсване. Такова има и между отделните геймове, като през това време отборите сменят игровите полета.

По време на всеки гейм треньорите имат право на две прекъсвания от по 30 секунди. Те се използват за обсъждането на нова тактика или за да се спре победна серия на противника.


Налични опции за залози

Волейболните пазари, на които може да заложите в отделните сайтове, често се припокриват, макар че всеки букмейкър се старае да бъде по-атрактивен. Може да разгледате опциите в платформите, които сме изброили по-горе, и сами да прецените къде ще ви е забавно да играете. Някои от често срещаните възможности за прогноза са:

  • Брой сетове Под / Над
  • Азиатски Хендикап
  • Общ брой точки в даден сет Под / Над
  • Точен резултат в сетове
  • Победител в даден сет
  • Ще има ли пети сет?

Имайте предвид, че когато говорим за значими първенства, възможностите са още по-разнообразни и често са налични опции за дългосрочни прогнози.


Най-популярни първенства

Не можем да започнем да говорим за популярни волейболни първенства, без да споменем Международната волейболна федерация (FIVB). Макар че корените на този спорт са в САЩ, FIVB е основана през 1947 г. във Франция. Всички значими волейболни турнири в света се провеждат под шапката на Международната волейболна федерация и в следващите редове ще споменем някои от тях.

FIVB лого
Летните Олимпийски игри

Дебютът на този спорт на значима международна сцена се осъществява през 1924 г. в Париж, където сравнително непознатата дисциплина е представена като демонстрация на новите американски спортове.

През следващите години волейболът набира популярност и е започнала дискусия дали той да стане част от Олимпийските игри. Може би ще ви е интересно да научите, че първият международен волейболен турнир се е провел в България през 1957 г. Той е организиран, за да демонстрира атрактивността на играта и да наклони везните в полза на поддръжниците на дисциплината. Начинанието е увенчано с успех и от 1964 г. насам волейболът е част от летните Олимпийски игри.

Световно първенство по волейбол

Световното първенство по волейбол е един от най-престижните турнири в света. Първото Световно за мъже е през 1949 г., а за жени – през 1952 г. Форматът се провежда на всеки четири години.

За да се включат в надпреварата, женските и мъжки национални отбори участват в предварителна квалификационна фаза. На самото първенство се явяват 24-те отбора, показали най-добри резултати.

Интересен факт е, че Съветският съюз има най-много титли на Световните по волейбол и за мъже, и за жени. След разпада на СССР обаче представянето на Русия не е така убедително.

Световна купа по волейбол

Световната купа е третият популярен турнир по волейбол в света. Първото състезание за мъже е проведено през 1965 г., а за жени – през 1973 г. Този форум е част от квалификациите за летните Олимпийски игри и подобно на тях се провежда на всеки четири години.

Любопитен факт е, че една то целите на Световната купа е да създаде забавление за волейболните фенове, които скучаят в паузата между Олимпийските игри и Световното първенство.

В надпреварата участват по 12 национални отбора. Най-много титли при жените има Китай, а при мъжете – вече несъществуващият СССР.


Как да печелим от залози на волейбол?

След като ви запознахме с най-любопитните факти около историята на волейбола и с по-важните му правила, е време да разгледаме и някои стратегии, с които може да реализирате добри печалби.

Заложете на публиката

Волейболът е един от спортовете, в които публиката играе огромна роля за представянето на играчите. Една от възможните стратегии тук е да „заложите на публиката“. Направете бързо проучване, за да откриете кои отбори се радват на сериозна подкрепа. Вижте графика им в съответния турнир и изберете мачовете, където са домакин срещу категоричен фаворит. Много добра идея е в този случай да заложите парите си на аутсайдера, защото феновете в залата могат да създадат атмосфера, непоносима за иначе по-силния тим.

Следете либерото

Тази стратегия е за онези от вас, които проучват ситуацията и това им носи удоволствие. Тук ви съветваме да се фокусирате върху играчите в позиция либеро от турнира, на който ще залагате. Както вече уточнихме, те са ключови фигури за отборите си, защото са основният коз при посрещането на атаките и сервисите. Направете списък със състезателите, които най-често влизат в тази роля за отделните състави, и следете всичко важно покрай тях. Много често проблеми в личния живот, травми или неразбирателство с треньорския щаб могат да разконцентрират либерото и това да донесе поражение за целия отбор. Вашата задача е да бъдете информирани и да предвидите тези ситуации.

Дългосрочна прогноза „срещу“ абсолютния фаворит

Доброто представяне във волейбола е комплексна задача, зависеща от много фактори. Почти никога обаче няма как да се получи силна серия, ако няма разбирателство между играчите в отбора или е налице конфликт с треньорския щаб. Ако проявите търпение, това може да ви донесе примамливи печалби. Почти всеки букмейкър предлага дългосрочни прогнози за значимите първенства. Бъдете информирани за общото състояние на отделните отбори и най-вече за кондицията на фаворитите. Следете за:

  • Скорошни травми
  • Конфликт между титулярите
  • Неразбирателство между играчите и треньорския щаб

Ако някой от тези фактори е налице, можете съвсем спокойно да заложите „срещу“ този отбор в дългосрочните прогнози. Особено печеливши ще сте, ако сте уловили, че има проблем при отбора, сочен за категоричен фаворит на даденото първенство. Дори да спечели някои мачове, този тим едва ли ще грабне приза в състезанието, щом в редиците му има неуредици.

Заложете на блокадата

Една интересна идея, която заслужава вниманието ви, е свързана с ефективността на блокадата при отделните отбори. Дори тепърва да навлизате в попрището на волейболните залози, може да приложите тази стратегия. Достатъчно е да прегледате статистиките и да проучите как отборите се представят в разиграванията под мрежата. Блокадата е един от най-значимите елементи във волейбола. Ако някой тим има забележителни резултати в тази сфера, добре ще е да го следите и да залагате на него в мачовете, където е сочен за аутсайдер. Често пъти отбори с репутация или в успешна серия са сочени за фаворити, но не успяват да преодолеят противник със сериозна блокада.


Нашето мнение за залози на волейбол

Сигурно ще се съгласите, че волейболът е един от най-красивите и елегантни спортове в света. Освен наслада на феновете, той може да донесе и добри печалби за любителите на залаганията. За да бъдете успешни, трябва да помните, че това е дисциплина, в която хармонията в отбора е от ключово значение. Ако се фокусирате върху общия облик на тима, а не върху състоянието на отделните играчи, със сигурност ще имате успех. Правете проучвания, бъдете информирани и волейболът може да се превърне в най-доходоносния спорт за вас.

Християн Цуцев

Християн Цуцев

Християн има дългогодишен опит като редактор, а работата му в сайта е да изработва и оформя спортни анализи и ревюта на букмейкъри, а също така и да запознава потребителите с всичко най-интересно и полезно в света на залаганията.