Един от най-зрелищните спортове на лед е хокеят. Макар че не е сред популярните дисциплини в България, тя не е за подценяване. Ако искате да разнообразите малко залозите си, прочетете следващите редове и вижте как да печелите, докато се наслаждавате на страхотната игра.

ръководство за залози на хокей на лед

Кои са най-добрите сайтове за залози на хокей на лед?

Ще се зарадвате да научите, че хокеят на лед е разпространен при всички известни в България букмейкъри. От вашите лични предпочитания зависи кой от тях ще изберете за играта си. Разбира се, съветваме ви, преди да заложите, да проверите къде се предлагат най-добрите стойности. Вижте в таблицата по-долу в кои платформи ще откриете опцията за прогнози на хокей на лед. Като ориентир можем да ви кажем, че в Efbet, Bet365 и Betfair най-често ще намерите голямо разнообразие на пазари.

Промоции и бонуси
  • Стартови бонуси
  • Високи коефициенти
  • Залози на живо
18+ Важат условия | Играйте разумно | Участието в хазартни игри не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост!
100% до 200лв. бонус
  • Отличен спортен раздел с добри ставки
  • Начални бонуси след регистрация
  • Джакпотни игри в казиното
18+ Важат условия | Играйте разумно | Участието в хазартни игри не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост!
До 400 лв. бонус за спорт
  • Разнообразни бонуси
  • Добри коефициенти
  • Активна апликация
18+ Важат условия | Играйте разумно | Участието в хазартни игри не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост!

Кратка история на хокея

Може би ще се изненадате да научите, че родината на хокея на лед е Англия. Спортът произлиза от широко разпространените игри с топка и стикове. Някои историци твърдят, че хокеят се споменава още през 1363 г. в документ, издаден от Крал Едуард III. Тази хипотеза обаче не се приема от всички. Със сигурност се знае, че дисциплината е спомената в литература, издадена през 1773 г. в Англия.

Истинското развитие на хокея на лед обаче идва, щом играта е пренесена в Канада, където в момента е и национален спорт. На 3 март 1875 г. е проведен първият мач по айс хокей. Отборите включват деветима играчи, а за шайба се използва плоско, овално парче дърво.

Спортът набира популярност изключително бързо и през 1883 г., по време на ежегодния зимен карнавал в Монреал, е проведено първото голямо състезание по хокей на лед. Следващото десетилетие носи бурно развитие в правилата и регулациите на спорта. В края на века губернаторът на Канада поръчва специална купа, която да е трофей за най-добрия отбор в турнира по хокей на лед. Към този момент само в Монреал действат над 100 тима. Приблизително по това време, дисциплината започва да се играе с шайба, а не с топка. Първите хокейни шайби са направени от дърво.

В началото на ХХ век в игровите правила са въведени няколко важни промени. Първата от тях е, че броят на състезателите в отборите е намален от деветима на шестима души. Второто ключово изменение е, че на вратите са поставени мрежи. Целта и им е да улеснят съдиите в преценката дали топката е преминала в очертанията на вратите, или е останала извън тях.

През 20-те години хокеят вече е популярен в Европа, Канада, а негов прототип – поло на лед, се играе и в САЩ. Играта влиза в списъка с дисциплини на Олимпийските игри. Започва изграждането и на специални зали, в които да могат да се провеждат мачове на закрито.

Международната федерация по хокей на лед е основана през 1908 г. в Швейцария. Тя отговаря за мащабните международни състезания в областта на този спорт, както и за световната ранглиста. Официалните езици в нея са английски, френски и немски.


Основни правила и важни термини

На леда в хокейните мачове едни срещу други се изправят два отбора от по шестима души. Всеки от тях има своя врата, охранявана от вратар. Останалите играчи са разпределени на съответните позиции: двама защитници и трима нападатели. Целта им е да отбележат възможно най-голям брой попадения зад гол линията на противника. Шайбата се насочва с помощта на хокейни стикове, а придвижването по терена се осъществява с кънки за лед. Играчите имат специална екипировка, която предпазва телата им. Дисциплината е силова и се свързва с чести физически сблъсъци между опонентите.

хокей на лед терен

Игрището е ледена пързалка с формата на правоъгълник, чиито ъгли са заоблени. Размерите му са 60 х 30 м. Дължината на гол линията пред всяка врата е 1,83 м. Цялото поле е заобиколено от ограда с височина минимум 120 см. Теренът е разделен според посоката на нападение на всеки отбор. Зоните са три: на защита, неутрална, на нападение. Може да видите разпределението им на снимката по-горе. Единствено вратарите могат да хващат шайбата с ръка и то само ако се намират пред вратата си или в специално очертано трапецовидно поле зад нея. Изключение правят случаите, когато шайбата е рикоширала. Тогава играчите могат да я уловят, за да я пуснат отново на терена.

Шайбите в този спорт са доста компактни. Изработват се от висококачествена гума и са с диаметър 7,62 см и дебелина 2,54 см. Теглото ѝ може да варира според различните първенства, но обикновено е в границите между 105 и 185 грама.

Стиковете на всички, без тези на вратарите, са дълги 150-200 см и завършват с „острие“, разположено на около 135 градуса спрямо основата. При вратарите острието е по-широко и е разположено под по-малък ъгъл.

хокей на лед - зала

Мачовете са разделени на три части с времетраене по 20 минути. Между тях има почивки от по 15 минути. Характерни за хокея на лед са рекламните прекъсвания, които са общо девет за цялата среща.

Победител е отборът, който в края на редовното време е отбелязал повече голове. Ако резултатът е равен, се играе петминутно продължение, по време на което всеки тим разполага с по петима играчи на терена. Първият отбор, който отбележи попадение, печели цялата среща. Ако и след удълженото време резултатът е равен, изходът се решава чрез изпълнението на наказателни удари пред вратата. В зависимост от правилата на турнира обаче, понякога дузпите се избягват и се играят нови продължения, докато някой от отборите не отбележи победния гол.

По време на играта шайбата развива доста висока скорост, която може да достигне до 170 км/ч. Ето защо всички състезатели носят специална екипировка:
  • Подсилена каска с метална решетка и визьор от плексиглас
  • Протектори за колената и лактите
  • Защитна кора в областта на гръдния кош, а при мъжете – и в областта на слабините
  • Играчите, които не са пълнолетни, се задължават да използват предпазна шина за врата
  • Протектори за зъбите

Макар че този спорт има своите последователи и в България, той остава сравнително по-непопулярен за феновете у нас. Ето защо ви предлагаме да се запознаете с някои важни термини. Те ще са ви необходими, за да се ориентирате в играта, особено ако залагате на живо.

хокей на лед игра
  • Пауър плей (Power Play) – Пауър плей е ситуацията, когато даден отбор има повече състезатели на терена. Това се случва след нарушение, след което някой от играчите на противниковия тим е наказан на скамейката.
  • Шортхендет(Short-handed) – Шортхендет е термин от описаната по-горе ситуация. Той се използва за отбора, играещ с по-малко състезатели.
  • Айсинг (Icing) – Айсинг се отсъжда, когато атакуващият отбор изстреля шайбата зад вратата на опонента, без да уцели очертанията ѝ.
  • Лайнсмен (Linesman) – Така в хокея се наричат помощник-съдиите, които следят за играта по очертанията на терена.
  • Офсайд (Offside) – Така се наричат засадите в хокея. Те се свирят, когато играч на настъпващия отбор влезе в зоната за атака, преди шайбата да е пресякла очертанията ѝ.
  • Фейсоф (Face-off) – След отбелязан гол, след прекъсване или в началото на третините играта започва с т.нар. „фейсоф“. При него двама противникови играчи застават лице в лице и се опитват да поемат контрол над шайбата, която е спусната на леда от някой съдия.

Налични възможности за залог

Опциите за залог при хокея на лед са доста вълнуващи и могат да направят играта ви много вълнуваща. Разнообразието им зависи от това колко е популярен турнирът, за който сте избрали да играете. Вижте част от предлаганите възможности:

  • Резултат първа третина
  • Най-резултатна третина
  • Най-резултатен играч
  • Време на първия гол
  • Печеливша разлика
  • Хендикап
  • Повече голове
  • Играч да отбележи в третина
  • Общо голове Под/Над
  • Кой отбор ще отбележи последен гол
  • Ще има ли продължения
  • Победител в турнир

Списък на най-популярните хокей лиги и турнири

Най-престижните международни турнири по хокей на лед са състезанията, организирани от Международната федерация по хокей на лед. В тях мерят сили най-добрите национални отбори на страните, членуващи във федерацията.

iihf федерация по хокей на лед
Световно първенство

Световното първенство по хокей на лед за мъже се провежда от 1930 г. насам. До него стигат най-добрите национални отбори, след като са преминали серии от квалификации. Разделено е на четири дивизии: Професионална, Първа, Втора и Трета дивизии. Любопитен факт е, че България играе в Трета дивизия. В ТОП кръга на турнир участват 16 държави, които преминават през групова и финална фаза. Победителят печели световната купа.

Световно първенство по хокей на лед се провежда и за жени от 1990 г. насам. Разделено е на три лиги: ТОП дивизия, Първа и Втора дивизия. В професионалния кръг се срещат осемте най-силни отбора в света. Разделени са в две групи, като най-добрите два отбора от всяка група минават във финални фази.

U-20

U-20, съкратено от Under-20, е турнир, организиран за играчите, ненавършили 20-годишна възраст. Провежда се всяка година от 1977 г. насам. Участват по десет отбора от цял свят, като по правило това са първите десет държави в международната ранглиста. Към момента най-много титли има Канада.

U-18

U-18 (Under-18) е турнир, аналогичен с U-20. Разликата тук е, че горната възрастова граница е 18 години. Провежда се ежегодно от 1999 г. насам. Участват отбори от десетте водещи страни в световната ранглиста. Към този момент, най-много медали има САЩ, следвани от Финландия и Русия. От 2008 г. този форум се провежда и за жени под 18-годишна възраст. Най-много медали имат САЩ и Канада.

лиги по хокей на лед
NHL

Националната хокейна лига (NHL) е най-горещият турнир, който се провежда в Северна Америка. В него се включват 24 отбора от САЩ и седем от Канада. Централата на NHL се намира в Ню Йорк. Турнирът е разделен на стандартен сезон и на плейофи, до които стигат 16-те най-добри отбора. По време на сезона отборите имат изключително натоварен график, като всеки от тях изиграва по 82 мача.

AHL

Американската хокейна лига (АХЛ) е първенство, в което участват 27 отбора от САЩ и четири от Канада. В известен смисъл то е в ролята на младежката лига за двете страни. Участниците в него трябва да имат навършени 18-години и в момента да не са заети с мачове или тренировки на клубовете от NHL. Любопитен факт е, че за отборите в АХЛ е въведено ограничение, касаещо броя опитни състезатели, участвали на международни форуми.

CHL

Канадската хокейна лига е друго зрелищно първенство. Както знаете, хокеят на лед е националният спорт на Канада и страната разполага с доста опитни играчи. Турнирът се организира от 1980 г. насам и е предназначен за играчи между 16 и 20-годишна възраст. Участват 52 отбора от Канада и осем тима от САЩ. Състезанието има редовен сезон и най-добре представилите се отбори в него достигат до плейофите.

Както знаете, страните от Северна Европа също проявяват сериозен интерес към хокея на лед. Ето защо първенствата в някои от тях също са доста атрактивни и се следят от българските букмейкъри. Ще откриете турнири от следните страни:

  • Норвегия
  • Дания
  • Швеция
  • Чехия
  • Русия
  • Беларус
  • Финландия
  • Швейцария
  • Германия

За какво да внимаваме при залози на хокей?

След като се запознахме с основните правила в света на хокея на лед, е време да разгледаме някои полезни съвети при залаганията на този спорт.

Маркирайте мачовете в календара си

Този съвет е особено ценен, когато говорим за залози в NHL. Както споменахме, графикът на отборите е изключително натоварен, защото всеки от тях играе по 82 мача в сезон. Най-важно за успешната стратегия е да направите подробен разчет за календара на срещите. Това ще ви помогне да предвидите в каква форма ще е отборът, на който искате да заложите. Най-добре би било да отбелязвате резултата от всеки мач в календара си, защото така ще сте в състояние да определите физическата форма на състезателите и сами да правите прогнози за развоя на даден сблъсък.

В 30% от мачовете има пет гола

Любопитно и ценно е да имате предвид, че една трета от мачовете приключват при отбелязани пет гола. Това е полезно, когато желаете да залагате на пазари като Общо голове Под/Над и Общ брой голове Четно/Нечетно. Когато разгледате пазарите при различните платформи, ще забележите, че именно това е стъпката, заложена от букмейкърите. Ако сте следили първенството поне бегло и смятате, че двата тима, които ще се изправят един срещу друг, са изморени, може да заложите Общо голове Под 5. Коефициентите за това вероятно ще са доста примамливи. Ако пък сте сигурни в представянето поне на единия тим, заложете на Над 5. Някои сайтове ще ви предложат дори по-висока отправна стъпка.

Заложете на домакин-аутсайдер

Този съвет може да ви донесе наистина добри приходи. За целта трябва да се възползвате от натоварения график в редовните сезони на първенствата. В NHL, например, отборите играят по 41 мача като домакини и по 41 срещи като гости. В допълнение трябва да имате предвид, че много често гостуванията предполагат дълги полети и смяна на часови зони. Тези фактори понякога предполагат сериозни изненади по време на мач. Намерете среща, в която ясно изразеният фаворит гостува след много натоварена серия. Ако внимавате и преценявате графика добре, може да обърнете прогнозите на букмейкърите в своя полза.

Следете актуалните новини около играчите

Дори да не сте запалени фенове, вероятно знаете, че хокеят на лед е силов спорт, в който физическата форма е от ключово значение. Имайте предвид това, щом решите да залагате. Ако някой от топ играчите на даден отбор е получил скоро контузия или се възстановява от травма, това ще има силно влияние върху играта на целия отбор. В случай, че състезателят няма адекватен заместник, тимът едва ли ще има големи шансове за успех. Много важно е да вземете под внимание всяка информация около подготовката на играчите. Информираният избор ще бъде ключът към успеха ви.

Развийте дългосрочна стратегия

Най-ценният съвет, който можем да ви дадем, е да дадете превес на дългосрочните прогнози. Следете развитието на целите първенства и не залагайте излишно високи суми само на един мач. Ако практикувате дисциплинирана игра, в края на турнира със сигурност ще сте на плюс. Изберете няколко предпочитани отбора и прогнозирайте техните срещи. Следете случващото се с играчите им и съобразявайте залозите си с физическата подготовка и графика им. Стига да имате малко търпение, това може да ви донесе добри приходи.


Нашето мнение за залози на хокей на лед

Хокеят на лед е особено зрелищен спорт, който ще достави истинско удоволствие на всички, които обичат по-твърдите и силови дисциплини. В допълнение той е много добро поле за залози, защото има ясни закономерности. Представянето на отборите зависи от физическата подготовка на играчите, а случайността има сравнително пренебрежима роля. Ако искате да разнообразите прогнозите си, хокеят на лед е добър начин, защото се предлага в повечето платформи за залагания.

Християн Цуцев

Християн Цуцев

Християн има дългогодишен опит като редактор, а работата му в сайта е да изработва и оформя спортни анализи и ревюта на букмейкъри, а също така и да запознава потребителите с всичко най-интересно и полезно в света на залаганията.