Всичко за Шампионска лига

Футболният турнир Шампионска лига е най-популярната сцена, където се изявяват топ клубовете на Стария континент. Турнирът се организира от УЕФА и е смятан за едно от най-престижните съревнования в световния футбол. В рамките на Европа, Шампионска лига несъмнено е най-комерсиалният турнир за клубни отбори. В него се състезават най-добрите тимове и шампионите на всички европейски държави, членки на UEFA. Това го прави изключително интересен и оспорван турнир, който противопоставя най-добрите и определя краля на футбола в Европа за съответния сезон.

шампионска лига

Може да ви изглежда изненадващо, но прогнозите за Шампионска лига са били едни от най-трудните и повечето професионални залагащи твърдят, че това е турнир с много изненади и обрати. Този шампионат е обичан от повечето футболни фенове и си заслужава да знаете повече информация за него. Точно затова сме събрали най-интересната информация на едно място, която е достъпна за всички наши читатели.


История

Началото на Шампионска лига е поставено през 1955 г. Тогава обаче името на турнира било Купа на Европейските Шампиони (КЕШ). Идеята се родила у френския журналист Габриел Ано. Той бил яростно завладян от идеята да събере топ отборите на Европа, за да се противопоставят едни срещу други. Мисълта му за подобен турнир дошла, след като разбрал за големия успех на аналогичния турнир в Южна Америка, който се провел за пръв път през 1948 г. Това било и първото континентално първенство в света на спорта. Ано успял да убеди УЕФА да създаде подобна надпревара, която била обмислена и затвърдена през 1955 г. в Париж.

Така, от сезон 1955/56 г., стартирал най-големият футболен турнир за клубни отбори в Европа. В първата Купа на Европейските Шампиони участие взели шампионите на 16 страни. Първият мач в историята на турнира се провел на 4 Септември 1955 г. между отборите на Спортинг Лисабон и Партизан. Срещата завършва при резултат 3-3. Финалът бил на 13 Юни 1956 г., а арена на сблъсъка е “Парк де Пренс” в Париж. За трофея спорили отборите на Реал Мадрид и Реймс. Мачът завършва 4-3 в полза на Реал Мадрид, които печелят първата Купа на Европейските Шампиони в историята на турнира.

Испанският гранд печели трофея и в следващите 4 издания, след което доминацията им е прекъсната от Бенфика. Последват години на превъзходство от различни тимове. Между 1970 г. и 1973 г. Аякс печели трофея в 3 последователни години, като става първият отбор, след Реал Мадрид, който успява да запише подобно отличие. Техният успех е последван от немския гранд Байерн Мюнхен, който печели трофея в следващите 3 издания. Годините между 1977 и 1982 бележат доминацията на английските отбори в турнира. В този период Ливърпул печели титлата 3 пъти, Нотингам добавя още 2 купи, както и Астън Вила, който печели трофея през сезон 1981-1982 г.

През 1992 г. е взето много важно решение за турнира. То включва добавянето на групова фаза. От 1955 г. насам надпреварата се е състояла единствено с фази на директни елиминации. Новата идея обаче дава възможност на повече от един отбор от конкретна държава да вземе участие в турнира. Така се ражда Шампионска лига. Първият изцяло подновен формат се провежда през 1992/1993 г., а шампион става Олимпик Марсилия, който печели срещу Милан във финалната среща. С течение на годините турнирът започва да получава все по-голяма популярност и се превръща в главна цел за големите европейски грандове. В първите сезони на новия формат липсва тотална доминация, но от 2014 г. до 2017 г. включително такава си личи, като доминиращи са испанските отбори. В този период Реал Мадрид печели 3 титли, а Барселона една. Реал Мадрид става първият отбор, който успява да спечели в 2 поредни сезона трофея от Шампионска лига.


Детайлно описание на Шампионската лига

В турнира участие взимат всички страни членки на УЕФА. Шампионите от всяка една държава получават квота за участие в надпреварата. Има обаче и държави, които разполагат с повече от една квота. Това се определя от коефициента, който европейската футболна централа смята за различните държави. Той се базира спрямо представянето на отборите им за последните 5 сезона в евротурнирите. Колкото по-висок е коефициентът, толкова повече отбори ще имат право да участват в евротурнирите, включително и в Шампионска лига.

След като се определят участниците, турнирът започва с предварителни кръгове, които представляват 3 квалификационни кръга. Последната преграда преди груповата фаза е плейофен рунд, в който участие взимат клубове – шампиони и отбори, които не са шампиони, но са получили квоти за турнира. Така се получават 10 мача, победителите от които продължават към групите. Там място получават точно определен брой отбори.

След края на груповата фаза следват директни елиминации, които се играят в два мача на разменено гостуване. Победителите продължават напред, като междувременно се тегли жребий, определящ следващите двойки. Финалното събитие винаги е с определено място на провеждане, което се взима предвид още преди началото на надпреварата. Шампионска лига винаги е допринасяла и за възхода на спортните залози в периода, когато турнирът се провежда. Тогава се забелязва ръст на залозите във всеки букмейкър от над 33%. Това е огромен процент на играни срещи точно през този период.

Началото на квалификациите в турнира се поставя около края на месец Юни, а финалният сблъсък е в края на Май или началото на Юни следващата година.


Какви са правилата при този шампионат

Мачовете от предварителните кръгове на Шампионска лига, преди началото на груповата фаза, се играят на разменено гостуване. Смята се общият резултат от двете срещи, като напред продължава отборът с повече отбелязани голове. Ако те са равен брой, тогава се гледат отбелязаните попадения на чужд терен. Напред продължава отборът с повече голове при гостуване. Ако и този показател е равен, двата тима продължават сблъсъка, като играят 2 продължения по 15 минути, в които ако няма гол, се изпълняват дузпи. Те определят крайния победител в сблъсъка.

Ако отбор отпадне в третия кръг или във фазата на плейофите, той продължава участието си в Лига Европа.

В груповата фаза на надпреварата отново се играят по два мача между всички тимове в група, но за победа се дават по 3 точки, а при равенство – 1. Напред продължават първите 2 тима от всяка група, а третият се класира за елиминациите в Лига Европа. Няма продължения или дузпи. Такива отново могат да се случат във фазите след групите. Тогава отново се играят мачове на разменено гостуване, като напълно важат правилата от квалификационните кръгове. Финалният мач се провежда в една среща, която трябва да излъчи шампиона на турнира, независимо дали ще има продължения, дузпи или всичко ще се реши в редовното време.

За мачовете от топ турнира на Европа се селектират най-добрите рефери от всички страни членки на УЕФА. Целта е да се покаже най-доброто съдийство за най-големите и комерсиални мачове на Стария континент.

Победителят в Шампионска лига се класира за Световното клубно първенство, което събира шампионите на всички континенти. Те се изправят помежду си, за да определят носителя на отличието за шампион на света.


Отбори

Броят на отборите, които вземат участие в сегашното издание на турнира, може да варира между 78 и 79. В предварителните кръгове стартират тимовете от държавите с най-нисък коефициент в УЕФА. Последователно в жребия за мачовете се включват и по-класни тимове.

Груповата фаза се състои от 32 отбора, които са си спечелили място там или са си пробили път през предните фази. За групите директно се класират 12-те шампиони на топ 12 страните с най-висок коефициент. Следват ги 6 отбора, които са финиширали на втора позиция в първенствата от топ 6. Още 3 квоти се дават на отборите, които са завършили на 3 място в топ 3 на страните. Освен това директно в групите влиза носителят на Лига Европа от предишния сезон, както и носителят на Шампионска лига. Имайте предвид, че тези два тима могат да са част от началното разпределение на квотите. Към всички тях се присъединяват 10 отбора от плейофния рунд в турнира.


Мачове

Всички мачове, без тези от групите на турнира, се провеждат в две срещи на разменено гостуване. За всички тях важат правилата за общ резултат и голове на чужд терен. При равенство се играят продължения и дузпи. Единствено финалът в Шампионска лига се провежда в една среща, която определя победителя в конкретното издание на турнира.

Двубоите след груповата фаза се определят чрез жребий. За осминафиналите се поставят 2 урни, в които се съдържат всички първенци от груповата фаза и всички отбори на второ място. Тегли се един първенец, който се изправя срещу един тим, завършил втори.


Групи

Груповата фаза се характеризира с факта, че се състои от 8 групи по 4 тима. След като се определят всички класирали се отбори в групите, задачата е те да се разпределят в 4 урни по 8 тима. От всяка урна се тегли по един отбор, който попада в изтеглена група. Избягва се изтеглянето на отбори от едни и същи държави в еднаква група. Груповата фаза на турнира предразполага отборите да изиграят по 2 мача помежду си, като се редуват домакинства и гостувания между всеки един тим от групата. По този начин се образуват по 6 мача във всяка група. За победа се дават по 3 точки, а за равенство се присъжда 1 точка.

Към фазата на елиминациите продължават първите 2 тима от всяка група. Третият в класирането продължава участието си в Лига Европа, а последният отпада от евротурнирите за дадения сезон.


Финалите в ШЛ

Финалните двубои в най-комерсиалния клубен турнир на Европа винаги са изпълнени с голям интерес и силен медиен отзвук. Преди началото на всеки сезон се определя стадионът – домакин на финалния мач. Интересното е, че по този начин даден клуб може да домакинства на собствения си стадион във финала, ако, разбира се, достигне до него. Първият такъв случай е във второто издание на КЕШ, когато Реал Мадрид печели с 2-0 над Фиорентина насред “Сантиаго Бернабеу”. За последно такъв мач гледахме през сезон 2011/2012, когато Байерн Мюнхен стигна до финала с Челси, а мачът бе на “Алианц Арена”. Двубоят бе спечелен от Челси, след като завърши 1-1 в редовното време и продълженията, а шампионът се определи чрез изпълнение на дузпи.

Друг интересен факт около финалите на турнира е, че в миналото един от тях се е преиграл. Това става през сезон 1973/74, когато Байерн Мюнхен и Атлетико Мадрид играят във финалната среща в Белгия. Първият мач завършва 1-1 след продължения. Това довежда до преиграване, което се провежда 2 дни по-късно и е спечелено от Байерн с 4-0. Това е единственият случай на преигран финал в надпреварата.

Най-резултатният финал в Шампионска лига се провежда през 1960 г. Тогава в решаващата битка се изправят отборите на Реал Мадрид и Айнтрахт Франкфурт. Двубоят е спечелен от “белия балет” със 7-3, като това все още е рекорд за брой вкарани голове във финал на турнира от началото на неговото създаване.


Специфика

Шампионска лига е най-престижното състезание за клубни отбори в Европа. Турнирът се радва на широка аудитория и интерес от много футболни фенове по целия свят. В ерата на технологиите и информацията, Шампионска лига е изпълнена с много новини и факти, достъпни онлайн. Надпреварата е стартирала с доста малък брой участници в първите си години, но през следващите тя се превръща в турнир с доста повече участници. Шампионска лига претърпява доста изменения, като такива ще има и занапред.

Трофеят в Шампионска лига се печели всеки сезон, но отборите трябва да върнат купата след 1 година. Има обаче някои специфични фактори, които оставят трофея завинаги във витрината на конкретен тим.

Ето кои са те:

  • когато отбор спечели трофея 5 пъти, той получава правото да задържи трофея завинаги. Тази чест са имали отборите на Реал Мадрид, Милан, Байерн Мюнхен, Барселона и Ливърпул;
  • когато отбор спечели трофея 3 последователни пъти, отново може да задържи трофея. Това са правили тимовете на Аякс, Байерн Мюнхен и Реал Мадрид;

Интересни факти и детайли

Шампионска лига е дала много богата история на футболния свят, а с това е донесла и много факти и интересни статистики, които си заслужава да знаете.

Носители на трофея (към 2018 г.)
  • Реал Мадрид – 13 титли
  • Милан – 7 титли
  • Байерн Мюнхен, Барселона и Ливърпул – 5 титли
  • Аякс – 4 титли
  • Интер и Манчестър Юнайтед – 3 титли
  • Ювентус, Бенфика, Нотингам и Порто – 2 титли
  • Селтик, Хамбургер, Стяуа, Олимпик Марсилия, Борусия Дортмунд, Челси, Фейенорд, Астън Вила, ПСВ Айндховен и Цървена Звезда – по 1 титла
Непобедимите шампиони

Общо 9 тима са печелили трофея без да загубят нито една от срещите си през кампанията, но само 4 от тях са постигали това два пъти в своята история. Ето кои са отборите:

  • Аякс – 7 победи и 2 равенства (1971/72), 7 победи и 4 равенства (1994/95)
  • Милан – 5 победи и 4 равенства (1988/89), 7 победи и 5 равенства (1993/94)
  • Ливърпул – 6 победи и 3 равенства (1980/81), 7 победи и 2 равенства (1983/84)
  • Манчестър Юнайтед – 5 победи и 6 равенства (1998/99), 9 победи и 4 равенства (2007/08)
Шампионът с най-малко победи

Това е отборът на ПСВ Айндховен, който записва 3 успеха по пътя си към трофея от КЕШ за сезон 1987/1988г.

Тимовете със 100% успех във финалите
  • 2 купи – отборите на Нотингам Форест и Порто са достигали финала два пъти в своята история и двата пъти са вдигали трофея.
  • 1 купа – тимовете на Фейенорд, ПСВ Айндховен, Астън Вила и Цървена Звезда също имат пълен успех във финалите на надпреварата, но са го достигали само веднъж.
Отборите с най-много загубени финали

Рекордьор по този негативен показател е Ювентус – 7 загубени финала. Следват тимовете на Бенфика и Байерн Мюнхен, които не са успели да спечелят в 5 от опитите си, а Атлетико Мадрид е загубил 3-те си финала досега.

Най-резултатни срещи
  • Фейенорд срещу КР Рейкявик – резултатът е 12-2 в полза на холандския гранд. Това е най-резултатният двубой в историята на турнира, който се случва през сезон 1969/1970
  • Борусия Дортмунд срещу Легия Варшава – немците печелят с 8-4 в груповата фаза на сезон 2016/2017, с което бележат най-резултатния мач в ерата на Шампионска лига
  • Реал Мадрид срещу Айнтрахт Франкфурт – най-резултатният финал, спечелен от Реал Мадрид със 7-3 през 1960 г.
Най-много мачове за турнира

Икер Касияс – 164 мача с екипите на Реал Мадрид и Порто

Голмайстор

Кристиано Роналдо – 105 попадения с екипите на Манчестър Юнайтед и Реал Мадрид, като статистиката е валидна към края на сезон 2016/2017

Химн

Композиран е през 1992 г. от английския композитор Тони Бритен. Пуска се преди всеки мач от турнира, както преди и след срещите, излъчвани по телевизиите.

Спонсори

Турнирът разполага с множество международни спонсори, сред които компании от ранга на Газпром, Хайнекен, Нисан, Мастър Кард, Адидас, Сони, УниКредит, ПепсиКо и други.

В кои букмейкъри са присъствали срещите от Шампионска лига?

Срещите от този турнир са присъствали винаги в букмейкърските сайтове на повечето водещи брандове в Европа. Впечатление прави, че при ШЛ коефициентите за повечето мачове са почти изравнение дори и в сайтове, за които знаем, че предлагат по-занижени стойности. Букмейкърите се стремят да привличат повече клиенти към себе си именно през провеждането на ШЛ. Разнообразните пазари, опциите към тях и бонусите са сред причините да направите регистрация в някои букмейкър именно тогава.


Развитие на Шампионската лига през годините

Шампионската лига е създадена с цел да събере на едно място и да противопостави шампионите на Европа. С течение на годините това се променя, понеже и отбори, които не са шампиони взимат участие в надпреварата. От една страна, това прави турнира по-конкурентноспособен, но от друга страна, за шампионите от по-малките първенства е по-трудно да си пробият път до групите. Въпреки всичко Шампионска лига се радва на засилен интерес и целта на всички участници в надпреварата е да стигнат максимално по-напред.

Шампионска лига започва с 12 отбора през 1955 г., като се провежда ежегодно и под формата на директни елиминации. През 1992 г. са включени и групови фази на надпреварата, а участниците продължават да се увеличават, като се включват и отбори, които не са шампиони на страните си. От сезон 2018/2019 предстоят нови промени.

През годините турнирът се разви и в други посоки. Организира се Шампионска лига за най-добрите юношески отбори в Европа. Лигата стартира по време на груповата фаза на турнира, когато са ясни всички участници там. Всеки един от юношеските отбори на тези 32 тима също започва участието си в турнира за младежи. Шампионска лига се организира и за жени. Там участие взимат топ отборите от европейския женски футбол.


Какво да очакваме занапред?

През 2016 г. бе взето решение турнирът да дава право на гарантирано участие в групите на надпреварата за първите 4 тима в класирането на топ 4 от страните в Европа. Шампионът на Лига Европа също ще получава директно участие в групите. Последното е валидно и за сегашния сезон, но се очаква промяната за топ 4 на класираните първенства да влезе в сила от сезон 2018/2019 г. По този начин 16 от местата в груповата фаза ще бъдат запазени за най-добрите отбори от най-класните първенства. Отделно се очаква да се запазят гарантираните квоти за тимовете от останалите шампиони, но ще видим дали там ще се получи промяна. С това решение се получава така, че доста малко от отборите, участващи в квалификациите, ще получат шанс за групите на Шампионска лига.

Каквото и да се получи, турнирът ще запази статуса си на най-интересния и емоционален шампионат, в който отборите от Европа ще участват. Шампионска лига винаги е била цел за големите тимове и така ще си остане занапред. Това е турнирът на богатите, турнирът на победителите, турнирът на шампионите.