Франция, Германия и Белгия са сред последните 8

Още 3 отбора спечелиха местата си на четвъртфиналите на Евро 2016. Това са тимовете на домакина Франция, който се справи трудно с Ейре, а другите два са Германия и Белгия, които минаха лесно през съответно Словакия и Унгария. Нека видим как се развиха мачовете.

Франция 2 – 1 Република Ирландия
Франция успя да се справи с отбора на Ейре, за да си спечели мястото напред в първенството. Победата беше доста трудна, но французите изиграха силна втора част, която им донесе победата. Мачът започна мечтано за ирландците, които в първата минута на срещата получиха право да изпълнят дузпа, след като Лонг беше спънат от Пол Погба в наказателното поле. Роби Брейди застана зад топката и с помощта на страничния стълб Ейре поведе в резултата във втората минута. Този гол дойде като студен душ за „петлите”, а сега те трябваше да наваксват в резултата. Пайе и Гризман пробваха удари към вратата на съперника, но не успяха да затруднят Дарън Рандолф. В 21 минута ирландците затрудниха Лорис, чрез удар на Мърфи, но гол нямаше. В 24 минута Пол Погба изпълни много точно пряк свободен удар от 30 метра в полза на французите, но Рандолф внимаваше и улови топката. В края на първото полувреме Ейре изпълниха фаул чрез Роби Брейди и играч на ирландците засече топката в наказателното поле с глава, но топката мина безопасно в аут. В първата минута от продължението на първата част Франция стигна до най-добрата си ситуация за това полувреме, но удари на Димитри Пайе и Антоан Гризман бяха блокирани. Втората част започна с много яростен натиск на домакините. В 48 минута Пайе центрира от наказателен удар и Кошчелни можеше да изравни, но малко не му достигна да засече топката с глава на далечната греда. В 52 минута Джеймс МакЛейн центрира остро в наказателното поле на французите, но нито един от двамата негови съотборници не успя да засече топката и Лорис изби. В 55 минута Матуиди стреля тежко за „петлите”, но Рандолф изби. В 58 минута Франция най-сетне стигна до гол, след центриране на Бакари Саня отдясно и удар с глава на непокрития в наказателното поле на ирландците Антоан Гризман. Само още 3 минути им трябваха на „петлите”, за да поведат в резултата, след като в 61 минута Жиру свали прекрасно топката за Гризман, който напредна и прати топката във вратата на ирландците за втори път в този мач. По този начин с два гола на Гризман, Франция обърна резултата в своя полза за 3 минути. В 66 минута Гризман беше изведен сам срещу вратаря от Жиру, но някъде около дъгата на наказателното поле беше спънат от Шейн Дъфи, който моментално беше изгонен с директен червен картон, а французите получиха право да изпълнят опасен пряк свободен удар. Ирландците губеха в резултата, а и вече бяха с човек по-малко. В 77 минута Жиняк стреля много опасно и нацели горната греда на вратата на Рандолф. Франция не спираше да атакува, но Матуиди, Гризман и Жиняк не успяваха да отбележат трети гол. Ейре сътвориха един удар чрез Уолтърс, но в аут. В една от последните атаки на мача Гризман отново имаше шанс да вкара, след пас на Пайе, но нападателят не успя да преодолее Рандолф и мачът завърши 2-1. Това бе достатъчно за „петлите” да се класират напълно заслужено за четвъртфиналите.

Германия 3 – 0 Словакия
Словакия не успя да се противопостави на германския отбор и загуби с класически резултат. Германия игра много добре и заслужено се класира на четвъртфинал. Немците подхванаха с атаките още от самото начало на мача. В 7 минута Сами Кедира стреля опасно с глава и Козачик трябваше да се намесва. Минута по-късно Тони Кроос изпълни ъглов удар, а защитата на словаците се справи и изчисти топката, но за тяхно съжаление точно извън наказателното поле беше Жером Боатенг, който стреля и прати топката в долния десен ъгъл на вратата на Словакия, за 1-0. Германия продължи да атакува и след гола, като дори в 13 минута получи право да изпълни дузпа, след като Шкъртел бутна Марио Гомез в наказателното поле. Месут Йозил изпълни 11-метровия наказателен удар в левия ъгъл на вратата, но вратаря Козачик го усети и спаси дузпата. В 24 минута Йозил стреля много опасно и топката мина много близо до страничния стълб на вратата на Словакия. В 41 минута дойде и първата опасност пред вратата на Мануел Нойер, когато след центриране на Пекарик от дясно Йурай Куцка успя да отправи удар, но вратарят на немците се намеси. 2 минути по-късно Дракслер направи страхотен пробив в наказателното поле на словаците и подаде към Марио Гомез, за когото остана лесната работа да прати топката във вратата на съперника. Така, първото полувреме завърши с 2 гола преднина за Германия. Втората част започна с първи опасен удар в полза на Словакия, но ударът на Куцка не затрудни много Мануел Нойер. Германия отново беше съставът, който диктуваше играта и в 63 минута поведе с 3-0. Кроос центрира от корнер, Хумелс надскочи всички и свали топката, а Дракслер я заби неспасяемо във вратата на Козачик. В 68 минута Ян Дурица изпълни един далечен пряк свободен удар за словаците и беше близо до целта, но в крайна сметка гол нямаше. До края на двубоя резултата не се промени, като Германия продължаваше да е по-добрият отбор, владееше повече топката, а Словакия трябваше да се примири и така мачът приключи с победа на Германия.

Унгария 0 – 4 Белгия
Белгия разгроми представилия се прекрасно в групите тим на Унгария. Мачът премина под превъзходството на „червените дяволи”, които играха прекрасно. Белгия подходи атакуващо още от началото на двубоя. В 10 минута след центриране от фаул, Тоби Алдервейрелд се извиси и откри резултата с удар с глава. Центрирането беше на Кевин Де Бройне. 5 минути по-късно Де Бройне получи страхотен пас, който го изведе пред вратата на унгарците, но Кирали спаси неговия удар. В 35 минута Кевин Де Бройне продължи с великолепното си представяне, когато изпълни пряк свободен удар и топката се отби от горната греда на унгарската врата. Все пак при удара вратарят Кирали докосна леко топката, в противен случай тя можеше да влезе във вратата. В 39 минута Ловренчис стреля силно към Тибо Куртоа, но топката мина над вратата. 2 минути по-късно и Балаш Джуджак стреля от далеч, но топката отново мина встрани. В ответната атака Белгия имаше шанс чрез Мертенс, но крилото не успя да отбележи на два пъти.Така първото полувреме завърши с преднина на белгийците. Втората част започна спокойно, без много опасни положения, но интересното предстоеше в заключителните 25 минути на мача. В 68 минута Йухаз опита нещо средно между удар и пас към вратата на Белгия, но Адам Салай не успя да засече топката и тя излезе в аут. В 78 минута Белгия отбеляза втори гол. Азар се отчете със страхотен пробив, след което подаде към непокрития Батшуай, който беше влязъл в игра преди минутки и се отчете с попадение. Минута по-късно белгийците решиха всичко в тази среща, след като Еден Азар получи на левия фланг, след което проби през няколко играчи на унгарците, за да си освободи пространство за изстрел и с десния крак не остави никакви шансове на вратаря. В 83 минута Унгария имаше добър шанс, след разбъркване в наказателното поле и удар на Салай, но топката мина над вратата. В 90+1 минута резервата Караско оформи крайното 4-0, след страхотен пас на Наинголан. Мечтите на унгарците бяха нарушени от безпощадните белгийци, които ще играят на четвъртфинал.