Чили е шампион! Кой какво показа на Копа Америка 2016

Чили успя да спечели 45-то юбилейно издание на най-популярния международен турнир по футбол за Северна и Южна Америка. Чили е шампион за втора поредна година, а също така това е и втора титла от турнира за Чили изобщо, в тяхната история. Преди последните 2 години, Чили беше стигала на финал на Копа Америка общо 4 пъти, но загуби при всеки опит. Сега, обаче Чили е в подем и доказа, че е властелина на Копа Америка за последните 2 издания. Несъмнено, Копа Америка е един от най-великите, а също така и интересни футболни турнири, които са много приятни за гледане, понеже участват много велики футболни нации, които си струва да наблюдаваш. Нека разгледаме какво видяхме на Копа Америка 2016 и какви впечатления оставиха участниците в турнира.

Редно е да започнем с домакина САЩ. Щатите показаха как се приема турнир от подобно ниво. Организацията на Копа Америка 2016 беше превъзходна и нямаше слабо място. Стадионите бяха в перфектно състояние за всеки мач, а пълните трибуни бяха гаранция за високото качество, което се виждаше по терена. САЩ беше в група А на турнира, представи се много силно и спечели групата, след което отстрани Еквадор на четвъртфинал, за да стигне до полуфинал, където загуби от Аржентина, а след това загуби и мача за трето място от Колумбия, което значеше, че САЩ приключва турнира на четвърто място за втори път в своята история, след 1995 г., когато отново завърши четвърти.

Колумбия също е сред тимовете, които заслужават специално внимание, понеже те завършиха на трета позиция турнира, след като загубиха полуфинала от Чили и както вече споменахме, спечелиха срещу САЩ в мача за трета позиция. Колумбия беше също в група А, където завърши втора, след Щатите и се справи с Перу чрез дузпи на четвъртфиналите. Колумбия можеше да покаже и повече, но тимът в крайна сметка взе бронзовите медали, което до някъде е успех. Коста Рика и Парагвай бяха другите два тима в група А, но тяхната следа на турнира остана много бледа.

В група В се получи една от големите изненади, след като Бразилия не успя да се класира напред, за сметка на Еквадор и Перу, а Хаити завърши безславно с 3 загуби и само 1 отбелязан гол. И двата тима, които продължиха, загубиха на четвъртфинал, както вече стана ясно. В група С беше другата голяма изненада, след като рекордьорът по титли на Копа Америка Уругвай отпадна също в груповата фаза, а Мексико и Венецуела продължиха напред. Ямайка остана на последното място в тази група, а Мексико и Венецуела сякаш нямаха класата да продължат след четвъртфиналите и приключиха участието си там.

Последната четвърта група D даде много на Копа Америка 2016, след като и двата финалиста бяха част от нея. Аржентина и Чили започнаха участието си на турнира с мач помежду си и впоследствие завършиха участието си на турнира отново заедно. Те продължиха напред, а Панама и Боливия бяха отборите, които безуспешно се опитаха да им се противопоставят.

Копа Америка 2016 остави след себе си много големи мачове, като победата на Чили над Мексико със 7-0 на четвъртфиналите и мачовете на Аржентина преди финала, в които „гаучосите” получиха само 2 гола във вратата си, а отбелязаха внушителните 18 попадения. Аржентина, обаче не успя да отбележи в най-важния финален мач от турнира и така Чили се поздрави с крайния успех. Чилийците заслужиха тази титла. Те тръгнаха не много убедително на турнира със загуба от Аржентина и трудна победа с гол от дузпа в 98 минута във втория мач от групата си срещу Боливия, но след това Чили беше безапелационна в мачовете си и не допусна нови слаби игри. Чили победи последователно Панама в групата и след това Мексико и Колумбия, за да стигне до решителния мач.

Успехът на Чили не е случаен, понеже състава разполага с прекрасни изпълнители, като Алексис Санчез, Артуро Видал, Едуардо Варгас и вратаря Клаудио Браво са най-големите звезди в състава, но Марсело Диаз, Хосе Фуензалида и Бусежур също доказа местата си в състава на Чили. Не малка беше ролята и на треньора Хуан Антонио Пици, който е роден в Аржентина, но като футболист се е състезавал за националния отбор на Испания. Той е на 48 години, а треньорската му кариера започва рано през 2005 година, като първата титла завоювана от него е през 2010 г. на клубно ниво в Чили, а 3 години по-късно печели и титла в Аржентина. Сега, още 3 години след това Пици отново е шампион, в първата си година като национален селекционер. Той бе назначен на поста точно преди Копа Америка 2016 и целта беше постигната. Чили обраха и индивидуалните награди на турнира, като за най-добър играч беше избран – Алексис Санчез, голмайстор – Едуардо Варгас, а най-добър вратар на Копа Америка 2016 – Клаудио Браво.

С тази титла Чили се превърна в хегемон на Копа Америка 2016 и след като тимът вече има 2 титли от турнира в историята си, вече няма да бъде така подценяван. Копа Америка 2016 беше юбилейното издание по случай навършването на 100 години от създаването на Южноамериканската футболна федерация, а също така за пръв път се проведе в страна извън континента Южна Америка. САЩ може да се гордее, че беше първата страна домакин на турнира, извън пределите където се е родил, а Чили ще се гордее, че за втора поредна година спечели финала и е шампион на Копа Америка.

Екипът на betenemy се гордее, че бяхте с нас по време на целия турнир. Опитахме се да ви представим нашата гледна точка и прогнози за повечето мачове от турнира, а също така направихме всичко възможно, за да сте в течение на нещата, които се случваха около Копа Америка 2016. Ние от betenemy ви благодарим и ви уверяваме, че винаги ще работим усърдно, за да намирате точната информация при нас!